Päivitettu: 27.02.2019 18:50                                                   Pääsivu | Sukelluskalastus | Sähkö | 10-Ottelu | Marathon | Hiihto | Kattoremontti | Leikkimökki | Palju | Linkit

 

| Lajina | Tietopaketti  | Harjoittelu  | Statistiikat   | Historia |  Kalat  |  Venetraileri | Sukelluslamppu | Kuvatuksia | Sattumia | Kamerakotelo | Tekstiilit | Videot | Reseptit |

Seuraavat osiot löytyvät sukelluskalastuksen alta   --> | Kilpailukalenteri | SaaristomeriOpen | KristiansundCup | PM | EM  | MM |

 

Nippeli tieto

 

 

******************************************************************************************************

 

Tässä taulukossa  löytyy faktat miten vuosi vuodelta on ollut kilpailijoita.

Ja miten on osallistujia ollut kilpailuissa eri seuroista.

 

Seuroittain osallistunut kilpailuihin vuosittain.                                                      
  Saaristomeren Team Raumanmeren Calypso FDTF Lahden  Ahveniston Jyväskylän Tampereen  SubUrb Bio Sukeltajat PSK Kupla Bothnia  Joensuun  Keski-uudenmaan  Delfin  ry. Rauman  Kotka  Urheilusukeltajat ry. Laitesukeltajat Porin  Rauma-Repola  Sukeltajaliiton jäsen Viro Salon  Saimaan Norpat  Lahden  Vakka-Suomen Lohjan Cetus Lakeuden  Sukellusseura Pietarsaaren Kuopion Muut Yhteensä Vuosi
  sukeltajar ry. Kampela sukelluskerho     Pingvinit ry. vesipedot delfiinit urheilusukeltajat       Gulf Divers Urheilijat sukeltajat   Laitesukeltajat Divers     urheilusukeltajat Diving Club     Toverit Urheilusukeltajat ry. urheilusukeltajat ry. Urheilusukeltajat Urheilusukeltajat Sukelluskerho Ry. sukeltajat ry. Vesikot ry. Urheilusukeltajat ry. Urheilusukeltajat ry.      
2002 2 8 5 3 1 4 0 4 2 0 0 0 0 0 0                                       2 31 2002
2003 5 11 5 6 6 4 0 3 2 2 0 0 0 0 0                                       5 49 2003
2004 9 12 5 7 6 5 2 2 5 1 0 0 0 0 0                                       0 54 2004
2005 9 11 5 6 6 4 0 3 1 1 0 0 0 0 0                                       0 46 2005
2006 10 11 5 9 7 7 0 1 0 2 1 1 0 0 0                                       0 54 2006
2007 13 11 5 10 8 8 0 4 0 2 0 1 1 1 1                                       1 66 2007
2008 15 14 5 8 7 8 0 2 0 0 1 0 0 1 1 1 1 8 1 1                             3 77 2008
2009 19 13 5 5 5 5 0 4 0 0 0 0 0 1 1 0 2 2 0 0 1 1 2 6                     0 72 2009
2010 14 15 4 5 1 7 0 2 0 0 2 0 2 1 0 1 2 5 0 0 2 0 1 3                     1 67 2010
2011 13 13 3 5 2 7 0 3 0 0 3 0 4 0 0 1 2 3 0 0 2 0 0 0 5 1                 0 67 2011
2012 8 18 4 6 1 2 0 3 0 0 2 0 2 0 0 1 1 2 0 0 3 0 0 0 5 1 1               0 60 2012
2013 9 15 3 5 2 3 0 2 0 0 1 0 3 0 1 1 2 4 0 0 3 0 0 0 0 1 2                 57 2013
2014 11 15 3 5 1 1 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0 2 5 0 0 3 0 0 0 0 1 0 3 1   1       0 54 2014
2015 9 12 3 6   1   2 1               4 2     3   0 0   2 1 2 1 2 2       3 56 2015
2016 9 9 3 5 0 1   1 1               0 0     5   0     2   2   1 1 1       41 2016
2017 7 13 3 6 1 1   0 1               3 2     3   3     2   1   3 2 1       52 2017
2018 3 11 3 3 0 1         1           0 0     5         1   5   1 1 1 1 1 1 39 2018

 

 

Kuinka paljon on olut kaudessa kilpailijoita ja kuinka monesta seurasta ollut kilpailijoita.

 

  Kilpailijoita Seuroja
  yhteensä yhteensä  
2002 31 8  
2003 49 9  
2004 54 10  
2005 46 9  
2006 54 10  
2007 66 12  
2008 77 15  
2009 72 15  
2010 67 17  
2011 67 15  
2012 60 16  
2013 57 17  
2014 54 15  
2015 56 17  
2016 41 15  
2017 52 16  
2018 39 16  

 

 

Sukelluskalastus valiokunta valitsee vuoden sukelluskalastajan:

Vuoden sukelluskalastaja pysti LIITTO
Vuosi Sankari
2003 Matti Pyykkö
2004 Matti Pyykkö
2005 Matti Pyykkö
2006 Jukka Levonen
2007 Tero Salin
2008 Jukka Rapo
2009 Kim Jaatinen
2010 Tapio Salakari
2011 Jukka Levonen
2012 Matti Pyykkö
2013 Niklas Saari
2014 Matti Pyykkö
2015 Kim Jaatinen
2016 Joni Onnela
2017 Mikael Raitokari
2018 Antti Olin

 

 

 

 

********************************************************************************************************

 

SM-kilpailuiden isoin kala vuosi vuodelta    
VUOSI KILPAILIJA KISAPAIKKAKUNTA LAJI PAINO, grammaa
1967 Ralf Tötterström Houtskär Hauki 7100
1968 Pentti Mäkelä Hanko Ankerias 1800
1969 Henrik Jansen Kökar Hauki 4000
1970 Henrik Cronström Örregrund Ankerias 1400
1971 Rabbe Johansson-Juup Vänö Hauki 3600
1972 Jukka Tirronen Kustavi Hauki 3700
1973 Ben Mattsson Nötö Hauki 3600
1974 Tom Mattsson Inkoo Kampela 560
1975 Risto Helkiö Attu Hauki 8100
1976 Antti Ahven Hanko Hauki 5800
1977 Stig Helander Hanko Hauki 2400
1978 Bo-Erik Sten Strömsö Made 3550
1979 Ben Mattsson Nauvo Hauki 4770
1980 Stig Helander Hanko Hauki 7025
1981 Ben Mattsson Nötö Hauki 6550
1982 Lauri Ljungqvist Porkkala Kampela 2150
1983 Ari Kangasniemi Helsinki Kampela 1910
1984 Pauli Pyysalo Helsinki Kampela 1990
1985 Teuvo Haverinen Hanko Kampela 2250
1986 Pauli Pyysalo Inkoo Made 2250
1987 Kyösti Tissari Hanko Kampela 870
1988 Jouni Westerholm Porkkala Kampela 860
1989 Pauli Pyysalo Kotka Lahna 810
1990 Kyösti Tissari Luvia Hauki 4950
1991 Kyösti Tissari Hanko Kampela 870
1992 Pauli Pyysalo Helsinki Kampela 445
1993 Arto Kokkonen Hanko Säynävä 2240
1994 Markku Leppänen Helsinki Kampela 480
1995 Teuvo Haverinen Rauma Made 2190
1996 Jukka Levonen Uusikaupunki Kampela 1070
1997 Jyrki Vanne Porkkala Lahna 984
1998 Jukka Levonen Hanko Piikkikampela 1355
1999 Pekka Niemelä Aspö Säynävä 1864
2000 Jukka Levonen Rauma Hauki 5560
2001        
2002 Manne Rantanen Hanko Säynävä 1750
2003 Lassi Himanka Rauma Hauki 5500
2004 Pekka Niemelä Rauma Hauki 3640
2005 Pekka Mäkiniemi Korppoo Ahven 540
2006 Juha Siitonen Kirkkonummi Lahna 1360
2007 Jyrki Vanne Kustavi Hauki 4830
2008 Jussi Mattila Rauma Hauki 7210
2009 Jukka Runola Rauma Hauki 4315
2010 Petri Nieminen Rauma Hauki 5400
2011 Henrik Tuomas Hanko Säynävä 1930
2012 Kim Jaatinen Vaasa Hauki 3710
2013 Jukka Runola Pori Hauki 4968
2014 Jesper Levonen Houtskär Hauki 3810
2015 Joni Kettunen Uusikaupunki Säynävä 2170
2016 Jyri Lankinen Vaasa Hauki 3050
2017 Antti Olin Kotka Säynävä 1900
2018 Tapio Salakari Vaasa Hauki 5080

 

*********************************************************************************************************************

 

 

SM mitalisteja kautta aikojen.

 

Vuosi   Nimi KULTAA Joukkue    
1965   Ralf Tötterström Ralf Tötterström - O. Damsten    
1966   Henrik Rosenius SAC Barracuda    
1967   Henrik Rosenius SAC Barracuda    
1968   Pekka Kause Vesikissat    
1969   Henrik Rosenius SAC Barracuda    
1970   Tom Matson Sinihait    
1971   Stig Helander Sinihait    
1972   Antti Ahven Aqua Divers    
1973   Stig Helander Sinihait    
1974   Jorma Meriläinen Sinihait    
1975   Ben Mattson Sinihait    
1976   Ben Mattson Sinihait    
1977   Ben Mattson Sinihait    
1978   Ben Mattson Sinihait    
1979   Ben Mattson Pingviinit    
1980   Juha Vanhanen Pingviinit    
1981   Ben Mattson Saaristomeren Sukeltajat    
1982   Jouko Myyry Saaristomeren Sukeltajat    
1983   Juha Vanhanen Pingviinit    
1984   Pauli Pyysalo Pingviinit    
1985   Jouko Myyry Pingviinit    
1986   Pauli Pyysalo Partiosukeltajat    
1987   Jouko Myyry Pingviinit    
1988   Jouko Myyry Pingviinit    
1989   Vesa Niemi Calypso    
1990   Jouko Myyry Calypso    
1991   Kyösti Tissari Pingviinit    
1992   Markku Leppänen Pingviinit    
1993   Teuvo Haverinen Pingviinit    
1994   Stig Gustavsson Pingviinit    
1995   Jukka Levonen Raumanmeren Sukelluskerho    
Vuosi Kisapaikkakunta Kultaa Joukkue Hopea Pronssi
1996   Stig Gustavsson Calypso Jukka Levonen ?
1997   Jukka Rapo Team Kampela Stig Gustavsson Jukka Levonen
1998   Jukka Levonen Raumanmeren Sukelluskerho Matti Pyykkö Jukka Rapo
1999   Jukka Levonen Raumanmeren Sukelluskerho Pertti Laakso Jukka Rapo
2000   Jukka Levonen Raumanmeren Sukelluskerho Matti Pyykkö ?
2001   Jan Koskinen Team Kampela Matti Pyykkö Pasi Rainesalo
2002 Hanko Jan Koskinen Team Kampela Pertti Laakso Jukka Levonen
2003 Rauma Matti Pyykkö Team Kampela Kimmo Hohkuri Jukka Rapo
2004 Rauma Matti Pyykkö Team Kampela Jukka Levonen Joni Kettunen
2005 Korppoo Kim Jaatinen Calypso Tero Salin Pertti Laakso
2006 Kirkkonummi Stig Gustavsson Calypso Jukka Levonen Matti Pyykkö
2007 Kustavi Joni Kettunen Calypso Jukka Rapo Matti Pyykkö
2008 Rauma Petri Nieminen Saaristomeren Sukeltajat Vesa-Matti Väärä Mika Pihlaja
2009 Rauma Kim Jaatinen Calypso Jukka Levonen Matti Pyykkö
2010 Rauma Matti Pyykkö Team Kampela Kim Jaatinen Eliel Kilkki
2011 Hanko Pertti Laakso Raumanmeren Sukelluskerho Kim Jaatinen Mika Karhu
2012 Vaasa Matti Pyykkö Team Kampela Kim Jaatinen Eliel Kilkki
2013 Pori Mika Karhu Rauman Leitesukeltajat Kim Jaatinen Niklas Saari
2014 Mossala Matti Pyykkö Team Kampela Antti Olin Mika Karhu
2015 Uusikaupunki Kim Jaatinen Team Kampela Tero Vaara Joni Kettunen
2016 Vaasa Kim Jaatinen Calypso Matti Pyykkö Riku Leimola
2017 Kotka Mikael Raitokari Porin Urheilusukeltajat Kim Jaatinen Tero Vaara
2018 Vaasa Matti Pyykkö Team Kampela Jukka Levonen Riku Leimola
2019