Päivitetty:   lauantai.08. syyskuuta 2012                                    Pääsivu | Sukelluskalastus | Sähkö | 10-Ottelu | Marathon | Hiihto | Kattoremontti | Leikkimökki | Palju | Linkit

 

| Lajina | Tietopaketti  | Harjoittelu  | Statistiikat   | Historia |  Kalat  |  Venetraileri | Sukelluslamppu | Kuvatuksia | Sattumia | Kamerakotelo | Tekstiilit | Videot | Reseptit |

Seuraavat osiot löytyvät sukelluskalastuksen alta   --> | Kilpailukalenteri | SaaristomeriOpen | KristiansundCup | PM | EM  | MM |

Nordic Championship 2012.

NC / Baltic sea championship 2007, Kustavi, ´Finland.

NC 2008, Kristiansund, Norway.

NC 2009, Bornholm, Denmark.

NC / Baltic sea championship 2010, Rauma, Finland

NC 2011  Kråkvak, Norway

 

www.nordicspearfishing.com

 

 

                Nordic Championship 2012.  Korsör, Denmark.

               

                Competition days  31.8. - 1.9. 2012

 

                       Kilpailut järjestetään Nyborgin ja Korsörin välisellä sillan alueella.  (google mapsin linkki)

                      

                       Joukkue kokoonpano 2012 on  3 x 3 hengen joukkuetta,  lisäksi 1 varamies,  per maa.

                       Suoman maajoukkueen kokoonpano selviää 11.8.2012  Jaskan muistokilpailun jälkeen.

                       Ilmoitus halukkuudesta osallistua viimeistään 15.8.2012  klo 14:00 mennessä.

 

                   PM Tanska kutsu

               

                   Kilpailuaika 5 h / päivä.

 

                   Missä Korsör, Googlen kartta avittaa.

                   Majoitukset varattuna täältä.  Oli vissiin ihan viikon mahdollisuus olla skauttaamassa jne..

                   Skautti kalastukseen tarvitaan kalastuslupa, luvan voi ostaa täältä.

                  

 

                                Pohjoismaiden Mestaruudesta taistelemassa....Masa, Kimi, Juha, Antti, Tapsa,   ja 5 muuta.

                                Lista selviää viimeistään 15.8. mennessä.

                                Mutta varmuudella kisakoneessa mukana on jo joukollinen väkeä.  seurataan tilannetta..

                   2012 rankingin mukaan mennään...

 

                       Team 1.
                       Matti Pyykkö
                       Kim Jaatinen
                       Juha Siitonen

                       Team 2.
                       Jukka Levonen
                       Antti Olin
                       Tapio Salakari

                       Team 3.
                       Edgar Reppanen
                       Niklas Saari
                       Mika Karhu

                       Mukana yksilökisassa (sekä varamies joukkuekisaan)
                       Henrik Tuomas

 

                       Kisaajat reissaavat erilaisilla välineillä ja erilaisina aikoina kisapaikalle.

                       5 hengen porukka reissaa laivalla, lähtö 28.8.

 

                       Lisää reissutarinaa, kun on kerrottavaa..   palataaaaan....

 

               

 Kilpailutulokset:

http://www.sportsdykning.dk

 

Joukkuekilpailun tulokset     Joukkuepisteet
Kultaa Suomi    Team 1 ( Matti Pyykkö, Kim Jaatinen, Juha Siitonen) 233200
Hopeaa Tanska   Team 1 ( Johan Nielsen,  Thomas Brogaard,  William Siefert ) 174650
Pronssia Suomi    Team 2 ( Antti Olin, Jukka Levonen, Tapio Salakari) 160300
4 Tanska  Team 3 ( Michael Behrens, Ole Nielsen, Hemming Ovesen)  133250
5 Suomi   Team 3 ( Edgar Reppanen, Niklas Saari, Mika Karhu) 89500
7 Tanska   Team 2 Troels Michaelsen, John Klarner, Claus Gudum) 81430
6 Norja    Team 1 ( Jörgen Johansen, Örjan Dyrnes, Tonny Hansen/Sjur Torve) 50250

 

 

Sijoitus Kilpailija Kansalaisuus pisteet 1 päivä pisteet 2. päivä LOPPUPISTEET
Kultaa Matti Pyykkö  (fin) 53750 56700 110450
Hopeaa Kim Jaatinen (fin) 53200 34900 88100
Pronssia Thomas Brogaard (den) 32000 40600 72600
4 Michael Behrens (den) 33250 31800 65050
5 Jukka Levonen (fin) 8000 55100 63100
6 William Siefert (den) 25500 34550 60050
7 Antti Olin (fin) 8850 48000 56850
8 Ole Nielsen (den) 20750 35200 55950
9 Claus Gudum (den) 28900 14150 43050
10 Johan Nilsen (den) 27800 14200 42000
11 Tapio Salakari (fin) 8350 32000 40350
12 Niklas Saari (fin) 16700 22400 39100
13 Juha Siitonen (fin) 3800 30850 34650
14 Jörgen Johansen (nor) 17350 13800 31150
15 Henrik Tuomas (fin) 5000 25350 30350
16 Mika Karhu  (fin) 13850 16400 30250
17 Per Henriksen (den) 13300 16300 29600
18 Troles Michaelsen (den) 9100 16280 25380
19 Edgar Reppanen (fin) 10700 9450 20150
20 Sjur Ola Torve  (nor) 1350 12350 13700
21 John Klarner (den) 4100 8900 13000
22 Hemming Ovesen (den) 4700 7550 12250
23 Örjan Dyrnes (nor) 1800 3650 5450
24 Tonny Roger Hansen (nor) 1300 0 1300

     

                   

 

 

                         

                                Tanska hopeaa. ( Thomas Brogaard, William Siefert, Johan Nielsen.       Suomi kultaa Kim Jaatinen, Matti Pyykkö, Juha Siitonen.       Suomi pronssia. Tapio Salakari, Jukka Levonen, Antti Olin 

 

 

                   Yhteistyössä mukana:

       

                             

                                 Forex TURKU, Eerikinkatu 13

 

 

                   

                                                       

               

 

        Etusivulle