Päivitettu: 30.12.2019 15:23                                                   Pääsivu | Sukelluskalastus | Sähkö | 10-Ottelu | Marathon | Hiihto | Kattoremontti | Leikkimökki | Palju | Linkit

 

| Lajina | Tietopaketti  | Harjoittelu  | Statistiikat   | Historia |  Kalat  |  Venetraileri | Sukelluslamppu | Kuvatuksia | Sattumia | Kamerakotelo | Tekstiilit | Videot | Reseptit |

Seuraavat osiot löytyvät sukelluskalastuksen alta   --> | Kilpailukalenteri | SaaristomeriOpen | KristiansundCup | PM | EM  | MM |

 

Nippeli tieto

 

 

******************************************************************************************************

 

Tässä taulukossa  löytyy faktat miten vuosi vuodelta on ollut kilpailijoita.

Ja miten on osallistujia ollut kilpailuissa eri seuroista.

 

Seuroittain osallistunut kilpailuihin vuosittain.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saaristomeren

Team

Raumanmeren

Calypso

FDTF

Lahden

Ahveniston

Jyväskylän

Tampereen

SubUrb

Bio Sukeltajat

PSK Kupla

Bothnia

Joensuun

Keski-uudenmaan

Delfin  ry.

Rauman

Kotka

Urheilusukeltajat ry.

Laitesukeltajat

Porin

Rauma-Repola

Sukeltajaliiton jäsen

Viro

Salon

Saimaan Norpat

Lahden

Vakka-Suomen

Lohjan

Cetus

Lakeuden

Sukellusseura

Pietarsaaren

Kuopion

Jeddan

Oulun

Savonlinnan

Muut

Yhteensä

Vuosi

 

sukeltajar ry.

Kampela

sukelluskerho

 

 

Pingvinit ry.

vesipedot

delfiinit

urheilusukeltajat

 

 

 

Gulf Divers

Urheilijat

sukeltajat

 

Laitesukeltajat

Divers

 

 

urheilusukeltajat

Diving Club

 

 

Toverit

Urheilusukeltajat ry.

urheilusukeltajat ry.

Urheilusukeltajat

Urheilusukeltajat

Sukelluskerho Ry.

sukeltajat ry.

Vesikot ry.

Urheilusukeltajat ry.

Urheilusukeltajat ry.

kalakulinaristit

Uppopallo

Urheilukalastajat ry.

 

 

2002

2

8

5

3

1

4

0

4

2

0

0

0

0

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

31

2002

2003

5

11

5

6

6

4

0

3

2

2

0

0

0

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

49

2003

2004

9

12

5

7

6

5

2

2

5

1

0

0

0

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

54

2004

2005

9

11

5

6

6

4

0

3

1

1

0

0

0

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

46

2005

2006

10

11

5

9

7

7

0

1

0

2

1

1

0

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

54

2006

2007

13

11

5

10

8

8

0

4

0

2

0

1

1

1

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

66

2007

2008

15

14

5

8

7

8

0

2

0

0

1

0

0

1

1

1

1

8

1

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

77

2008

2009

19

13

5

5

5

5

0

4

0

0

0

0

0

1

1

0

2

2

0

0

1

1

2

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

72

2009

2010

14

15

4

5

1

7

0

2

0

0

2

0

2

1

0

1

2

5

0

0

2

0

1

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

67

2010

2011

13

13

3

5

2

7

0

3

0

0

3

0

4

0

0

1

2

3

0

0

2

0

0

0

5

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

67

2011

2012

8

18

4

6

1

2

0

3

0

0

2

0

2

0

0

1

1

2

0

0

3

0

0

0

5

1

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

60

2012

2013

9

15

3

5

2

3

0

2

0

0

1

0

3

0

1

1

2

4

0

0

3

0

0

0

0

1

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

57

2013

2014

11

15

3

5

1

1

0

1

0

0

0

0

0

0

1

0

2

5

0

0

3

0

0

0

0

1

0

3

1

 

1

 

 

 

 

 

 

0

54

2014

2015

9

12

3

6

 

1

 

2

1

 

 

 

 

 

 

 

4

2

 

 

3

 

0

0

 

2

1

2

1

2

2

 

 

 

 

 

 

3

56

2015

2016

9

9

3

5

0

1

 

1

1

 

 

 

 

 

 

 

0

0

 

 

5

 

0

 

 

2

 

2

 

1

1

1

 

 

 

 

 

 

41

2016

2017

7

13

3

6

1

1

 

0

1

 

 

 

 

 

 

 

3

2

 

 

3

 

3

 

 

2

 

1

 

3

2

1

 

 

 

 

 

 

52

2017

2018

3

11

3

3

0

1

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

0

0

 

 

5

 

 

 

 

1

 

5

 

1

1

1

1

1

 

 

 

1

39

2018

2019

1

8

3

5

 

2

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

5

 

3

 

 

1

 

1

 

1

2

1

 

2

 

 

 

 

38

2019

2020

5

12

2

5

 

2

 

 

2

 

 

1

 

 

 

 

2

 

1

 

1

 

7

 

 

4

 

1

 

2

 

 

 

3

 

 

 

 

50

2020

2021

3

7

1

6

 

1

 

 

2

 

1

1

 

 

 

 

2

 

 

 

3

 

6

 

 

1

 

1

 

1

1

 

 

1

1

 

 

4

43

2021

2022

5

8

 

7

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

4

 

 

1

 

 

 

2

1

 

 

1

2

1

 

 

38

2022

2023

4

7

 

6

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

2

1

 

 

 

3

1

1

 

34

2023

 

 

 

Kuinka paljon on olut kaudessa kilpailijoita ja kuinka monesta seurasta ollut kilpailijoita.

 

 

Kilpailijoita

Seuroja

 

yhteensä

yhteensä

 

2002

31

8

 

2003

49

9

 

2004

54

10

 

2005

46

9

 

2006

54

10

 

2007

66

12

 

2008

77

15

 

2009

72

15

 

2010

67

17

 

2011

67

15

 

2012

60

16

 

2013

57

17

 

2014

54

15

 

2015

56

17

 

2016

41

15

 

2017

52

16

 

2018

39

16

 

2019

38

16

 

2020

50

15

 

2021

43

18

 

2022

38

12

 

2023

34

11

 

 

 

Sukelluskalastus valiokunta valitsee vuoden sukelluskalastajan:

 

Vuoden sukelluskalastaja pysti LIITTO

Vuosi

Sankari

2003

Matti Pyykkö

2004

Matti Pyykkö

2005

Matti Pyykkö

2006

Jukka Levonen

2007

Tero Salin

2008

Jukka Rapo

2009

Kim Jaatinen

2010

Tapio Salakari

2011

Jukka Levonen

2012

Matti Pyykkö

2013

Niklas Saari

2014

Matti Pyykkö

2015

Kim Jaatinen

2016

Joni Onnela

2017

Mikael Raitokari

2018

Antti Olin

2019

Kim Jaatinen

2020

Kimmo Hohkuri

2021

Riku Leimola

2022

Jemmi Levonen

 

 

 

********************************************************************************************************

 

SM-kilpailuiden isoin kala vuosi vuodelta

VUOSI

KILPAILIJA

KISAPAIKKAKUNTA

LAJI

PAINO, grammaa

1967

Rolf Tötterström

Houtskär

Hauki

7100

1968

Pentti Mäkelä

Hanko

Ankerias

1800

1969

Henrik Jansen

Kökar

Hauki

4000

1970

Henrik Cronström

Örregrund

Ankerias

1400

1971

Rabbe Johansson-Juup

Vänö

Hauki

3600

1972

Jukka Tirronen

Kustavi

Hauki

3700

1973

Ben Mattsson

Nötö

Hauki

3600

1974

Tom Mattsson

Inkoo

Kampela

560

1975

Risto Helkiö

Attu

Hauki

8100

1976

Antti Ahven

Hanko

Hauki

5800

1977

Stig Helander

Hanko

Hauki

2400

1978

Bo-Erik Sten

Strömsö

Made

3550

1979

Ben Mattsson

Nauvo

Hauki

4770

1980

Stig Helander

Hanko

Hauki

7025

1981

Ben Mattsson

Nötö

Hauki

6550

1982

Lauri Ljungqvist

Porkkala

Kampela

2150

1983

Ari Kangasniemi

Helsinki

Kampela

1910

1984

Pauli Pyysalo

Helsinki

Kampela

1990

1985

Teuvo Haverinen

Hanko

Kampela

2250

1986

Pauli Pyysalo

Inkoo

Made

2250

1987

Kyösti Tissari

Hanko

Kampela

870

1988

Jouni Westerholm

Porkkala

Kampela

860

1989

Pauli Pyysalo

Kotka

Lahna

810

1990

Kyösti Tissari

Luvia

Hauki

4950

1991

Kyösti Tissari

Hanko

Kampela

870

1992

Pauli Pyysalo

Helsinki

Kampela

445

1993

Arto Kokkonen

Hanko

Säynävä

2240

1994

Markku Leppänen

Helsinki

Kampela

480

1995

Teuvo Haverinen

Rauma

Made

2190

1996

Jukka Levonen

Uusikaupunki

Kampela

1070

1997

Jyrki Vanne

Porkkala

Lahna

984

1998

Jukka Levonen

Hanko

Piikkikampela

1355

1999

Pekka Niemelä

Aspö

Säynävä

1864

2000

Jukka Levonen

Rauma

Hauki

5560

2001

ei tietoa

 

 

 

2002

Manne Rantanen

Hanko

Säynävä

1750

2003

Lassi Himanka

Rauma

Hauki

5500

2004

Pekka Niemelä

Rauma

Hauki

3640

2005

Pekka Mäkiniemi

Korppoo

Ahven

540

2006

Juha Siitonen

Kirkkonummi

Lahna

1360

2007

Jyrki Vanne

Kustavi

Hauki

4830

2008

Jussi Mattila

Rauma

Hauki

7210

2009

Jukka Runola

Rauma

Hauki

4315

2010

Petri Nieminen

Rauma

Hauki

5400

2011

Henrik Tuomas

Hanko

Säynävä

1930

2012

Kim Jaatinen

Vaasa

Hauki

3710

2013

Jukka Runola

Pori

Hauki

4968

2014

Jesper Levonen

Houtskär

Hauki

3810

2015

Joni Kettunen

Uusikaupunki

Säynävä

2170

2016

Jyri Lankinen

Vaasa

Hauki

3050

2017

Antti Olin

Kotka

Säynävä

1900

2018

Tapio Salakari

Vaasa

Hauki

5080

2019

Tero Vaara

Vaasa

Hauki

4700

2020

Tero Vaara

Kuopio

Hauki

4550

2021

Tuomas Huhtaniska

Mossala

Hauki

8740

2022

Tapio Salakari

Suvasvesi

Hauki

3490

2023

Tero Vaara

Puulavesi

Hauki

2761

 

 

 

*********************************************************************************************************************

 

 

SM mitalisteja kautta aikojen.

 

Vuosi

 

Nimi KULTAA

Joukkue

 

 

1965

 

Ralf Tötterström

Ralf Tötterström - O. Damsten

 

 

1966

 

Henrik Rosenius

SAC Barracuda

 

 

1967

 

Henrik Rosenius

SAC Barracuda

 

 

1968

 

Pekka Kause

Merikissat

 

 

1969

 

Henrik Rosenius

SAC Barracuda

 

 

1970

 

Tom Matson

Sinihait

 

 

1971

 

Stig Helander

Sinihait

 

 

1972

 

Antti Ahven

Aqua Divers

 

 

1973

 

Stig Helander

Sinihait

 

 

1974

 

Jorma Meriläinen

Sinihait

 

 

1975

 

Ben Mattson

Sinihait

 

 

1976

 

Ben Mattson

Sinihait

 

 

1977

 

Ben Mattson

Sinihait

 

 

1978

 

Ben Mattson

Sinihait

 

 

1979

 

Ben Mattson

Pingviinit

 

 

1980

 

Juha Vanhanen

Pingviinit

 

 

1981

 

Ben Mattson

Saaristomeren Sukeltajat

 

 

1982

 

Jouko Myyry

Saaristomeren Sukeltajat

 

 

1983

 

Juha Vanhanen

Pingviinit

 

 

1984

 

Pauli Pyysalo

Pingviinit

 

 

1985

 

Jouko Myyry

Pingviinit

 

 

1986

 

Pauli Pyysalo

Partiosukeltajat

 

 

1987

 

Jouko Myyry

Pingviinit

 

 

1988

 

Jouko Myyry

Pingviinit

 

 

1989

 

Vesa Niemi

Calypso

 

 

1990

 

Jouko Myyry

Calypso

 

 

1991

 

Kyösti Tissari

Pingviinit

 

 

1992

 

Markku Leppänen

Pingviinit

 

 

1993

 

Teuvo Haverinen

Pingviinit

 

 

1994

 

Stig Gustavsson

Pingviinit

 

 

1995

 

Jukka Levonen

Raumanmeren Sukelluskerho

 

 

Vuosi

Kisapaikkakunta

Kultaa

Joukkue

Hopea

Pronssi

1996

 

Stig Gustavsson

Calypso

Jukka Levonen

?

1997

 

Jukka Rapo

Team Kampela

Stig Gustavsson

Jukka Levonen

1998

 

Jukka Levonen

Raumanmeren Sukelluskerho

Matti Pyykkö

Jukka Rapo

1999

 

Jukka Levonen

Raumanmeren Sukelluskerho

Pertti Laakso

Jukka Rapo

2000

 

Jukka Levonen

Raumanmeren Sukelluskerho

Matti Pyykkö

?

2001

 

Jan Koskinen

Team Kampela

Matti Pyykkö

Pasi Rainesalo

2002

Hanko

Jan Koskinen

Team Kampela

Pertti Laakso

Jukka Levonen

2003

Rauma

Matti Pyykkö

Team Kampela

Kimmo Hohkuri

Jukka Rapo

2004

Rauma

Matti Pyykkö

Team Kampela

Jukka Levonen

Joni Kettunen

2005

Korppoo

Kim Jaatinen

Calypso

Tero Salin

Pertti Laakso

2006

Kirkkonummi

Stig Gustavsson

Calypso

Jukka Levonen

Matti Pyykkö

2007

Kustavi

Joni Kettunen

Calypso

Jukka Rapo

Matti Pyykkö

2008

Rauma

Petri Nieminen

Saaristomeren Sukeltajat

Vesa-Matti Väärä

Mika Pihlaja

2009

Rauma

Kim Jaatinen

Calypso

Jukka Levonen

Matti Pyykkö

2010

Rauma

Matti Pyykkö

Team Kampela

Kim Jaatinen

Eliel Kilkki

2011

Hanko

Pertti Laakso

Raumanmeren Sukelluskerho

Kim Jaatinen

Mika Karhu

2012

Vaasa

Matti Pyykkö

Team Kampela

Kim Jaatinen

Eliel Kilkki

2013

Pori

Mika Karhu

Rauman Leitesukeltajat

Kim Jaatinen

Niklas Saari

2014

Mossala

Matti Pyykkö

Team Kampela

Antti Olin

Mika Karhu

2015

Uusikaupunki

Kim Jaatinen

Team Kampela

Tero Vaara

Joni Kettunen

2016

Vaasa

Kim Jaatinen

Calypso

Matti Pyykkö

Riku Leimola

2017

Kotka

Mikael Raitokari

Porin Urheilusukeltajat

Kim Jaatinen

Tero Vaara

2018

Vaasa

Matti Pyykkö

Team Kampela

Jukka Levonen

Riku Leimola

2019

Vaasa

Kim Jaatinen

Calypso

Tero Vaara

Tuomas Huhtaniska

2020

Kuopio

Eliel Kikki

Calypso

Kim Jaatinen

Matti Pyykkö

2021

Mossala

Riku Leimola

Calypso

Matti Pyykkö

Tuomas Huhtaniska

2022

Suvasvesi

Tuomas Huhtaniska

Team Kampela

Eliel Kilkki

Riku Leimola

2023

Puulavesi

Eliel Kikki

Calypso

Kim Jaatinen

Tuomas Huhtaniska

 

 

 

PM mitalistit

Competition year

Competition country

Winner

Nationality

Team 

1970

Denmark

Finn Hviid

Denmark

Tudserne

1971

Finland

Henrik Rosenius

Finland

Barracuda

1972

Norway

Nils Aukan

Norge

Kristiansund Dykkerklubb

1973

Denmark

Per Erling Eide

Norge

Kristiansund Dykkerklubb

1974

Finland

Nils Aukan

Norge

Kristiansund Dykkerklubb

1975

Norway

Bjørn O. Angvik

Norge

Kristiansund Dykkerklubb

1976

Denmark

Villy Holdt

Denmark

Delfin Dragør

1977

Finland

Ben Mattson

Finland

Sinihait Turku

1978

Norway

Per Erling Eide

Norge

Kristiansund Dykkerklubb

1979

Denmark

Paavo Jattu

Denmark

Hajen Hundested

1980

Finland

Ben Mattson

Finland

Sinihait Turku

1981

Norway

Bjørn O. Angvik

Norge

Kristiansund Dykkerklubb

1982

Denmark

Jörgen Holmsgaard

Denmark

Tudserne

1983

Finland

Ben Mattson

Finland

Saaristomeren Sukeltajat

1984

Norway

Bjørn O. Angvik

Norge

Kristiansund Dykkerklubb

1985

Denmark

Lasse Mortensen

Denmark

Aqua-Klub

1986

Finland

Jouko Myyry

Finland

Partiosukeltajat

1987

Norway

Ottar Egil Gjestad

Norge

Kristiansund Dykkerklubb

1988

Denmark

Villy Holdt

Denmark

Delfin Dragør

1989

Finland

Lars Sørensen

Denmark

Regina Maris Brøndby

1990

Norway

Villy Holdt

Denmark

Delfin Dragør

1991

Denmark

Lars Sørensen

Denmark

Regina Maris Brøndby

1992

Finland

Lasse Mortensen

Denmark

Aqua-Klub

1993

Norway

Svein O. Angvik

Norge

Kristiansund Dykkerklubb

1994

Denmark

Anders Wiig Nielsen

Denmark

Roskilde Frømansklub

1995

Finland

Jukka Levonen

Finland

Raumanmeren Sukelluskerho

1996

Norway

Lars Sørensen

Denmark

Regina Maris Brøndby

1997

Denmark

Anders Wiig Nielsen

Denmark

Cousteau Horsens

1998

Finland

Matti Pyykkö

Finland

Team Kampela

1999

Norway

Lars Sørensen

Denmark

Regina Maris Brøndby

2000

Denmark

Thomas Brogaard

Denmark

Nuser Vejle

2001

Finland

Pertti Laakso

Finland

Raumanmeren Sukelluskerho

2002

Norway

Matti Pyykkö

Finland

Team Kampela

2003

Denmark

Ole Nielsen

Denmark

Kalundborg Sportsdykerklub

2004

Finland

Matti Pyykkö

Finland

Team Kampela

2005

Norway

Matti Pyykkö

Finland

Team Kampela

2006

Denmark

Timo Jattu

Denmark

Regina Maris Brøndby

2007

Finland

Pertti Laakso

Finland

Raumanmeren Sukelluskerho

2008

Norway

Matti Pyykkö

Finland

Team Kampela

2009

Denmark

Jens Larsen

Denmark

KSK

2010

Finland

Kim Jaatinen 

Finland

Calypso

2011

Norway

Kim Jaatinen 

Finland

Calypso

2012

Denmark

Matti Pyykkö

Finland

Team Kampela

2013

Norway

Johan Wedel Nielsen

Denmark

 

2014

Norway

Johan Wedel Nielsen

Denmark

 

2015

Denmark

Matti Pyykkö

Finland

Team Kampela

2016

Finland

Joonas Lassila

Finland

Lahden Pingviinit

2017

Norway